Jaka jest różnica między depilacją laserową a fotodepilacją IPL+RF?

Lublin dobra kosmetyczka

We wszystkich typach urządzeń IPL wykorzystywana jest, jako źródło światła, lampa ksenonowa, zaopatrzona w odpowiednie filtry zawężające zakres długości fal. Niestety wadą tych urządzeń jest to, że świecą one wieloma długościami fal (zazwyczaj cały zakres widma od 640 do 950 nm) i przez to rozgrzewają wiele innych składników tkanek przy okazji co jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym. W wyniku tego dopuszczalne bezpieczne gęstości energii są niższe niż przy laserach, a przez to ich skuteczność jest niższa. Praktycznie z powodzeniem można uznać, iż urządzenia typu IPL służą głównie do redukcji owłosienia, a nie do jego całkowitego usunięcia.

Określenie redukcja oznacza, że skutecznie usuniemy urządzeniem IPL tylko ciemne włosy z płytko osadzonymi cebulkami na jasnej skórze. Jasne włosy lub ciemna skóra są przeciwwskazaniami do stosowania urządzeń typu IPL. Niestety, jak wiele innych urządzeń „do wszystkiego”, urządzania IPL w poszczególnych zastosowaniach nie osiągają dobrych rezultatów.

Lasery, dzięki swojej monochromatyczności pozostają niedoścignione dla innych źródeł światła.

Przy zabiegach fotodepilacji głównie wykorzystuje się melaninę lub hemoglobinę, jako czynnik absorbujący promieniowanie świetlne. Długość fali promieniowania laserowego lub światła IPL jest tak dobrana, żeby ciepło wytwarzało się tylko tam gdzie znajduje się melanina lub hemoglobina.

Dzięki temu pozostałe składniki tkanek ulegają tylko niewielkiemu rozgrzaniu (takiemu, które nie powoduje trwałych ich uszkodzeń). Gdy użyjemy urządzenia typu IPL, efekt końcowy niekoniecznie będzie zgodny z oczekiwaniami. Ponieważ podstawą w dziedzinie usuwania włosów jest zjawisko fototermolizy selektywnej nieosiągalnej dla urządzenia IPL.

Autor: Anna Wąsowicz – Pure Clinic

8 replies

Comments are closed.