Jak działa światło lasera na mieszek włosowy i włos?

Kosmetolog w Lublinie

Powierzchnia skóry z niechcianym owłosieniem poddawana jest działaniu intensywnych impulsów światła o dużej energii. Laser działa na górną warstwę skóry nie wpływając na funkcje całego organizmu – znacząco zwiększając bezpieczeństwo zabiegu. Światło lasera przenika we włos i jego trzon po zawartym we włosie barwniku – melaninie – powodując uszkodzenie macierzy oraz komórek odżywczych włosa zlokalizowanych w mieszku włosowym. Uniemożliwia to ponowną regenerację włosa i jego odrastanie – co w efekcie prowadzi do utraty włosa. Odbywa się to na zasadzie zjawiska fototermolizy selektywnej czyli termicznego i nieodwracalnego uszkodzenia mieszka włosowego. Jeden impuls generowany przez głowicę lasera usuwa włosy na powierzchni 9mmx9mm czyli 81mm2

 

Jakie włosy najbardziej reagują na laseroterapię ?

Włosy zawierające dużą ilość barwnika – melaniny. Istotny jest również kolor skóry. Im jaśniejsza skóra i ciemniejsze włosy (większy kontrast) tym efekty lepsze. Są to optymalne parametry do depilacji. Jednakże prawidłowo ustawione parametry lasera pozwalają na skuteczną depilację zarówno włosów jaśniejszych jak i zabiegi na ciemnej skórze.

Dlaczego zabiegi należy powtarzać ?

Zjawiskiem, które ma kluczowy wpływ na zabieg depilacji laserowej jest cykl wzrostu włosa.
1 Faza wzrostu – Anagen – czas w której jest najlepsze połączenie pomiędzy trzonem włosa i mieszkiem włosowym. Ta faza jest optymalna do wykonania zabiegu.
2 Faza przejściowa – Katagen – włos uwalnia się z macierzy mieszka włosowego i przesuwa do góry. Następuje zatrzymanie procesów rozrodczych zachodzących we włosie.
3 Faza spoczynku – Telogen – polega na tym, że włos najpierw jest odżywiany z mieszka, a potem powoli martwieje i wypada. Zabieg przeprowadzony w tej fazie jest mało skuteczny.

Nie ma żadnej metody, która pozwoliłaby usunąć całkowicie owłosienie przy jednym zabiegu. IPL niszczy tylko te włoski, które aktualnie są w fazie wzrostu (faza anagenu). Potrzeba kilkunastu dni, by te pozostające w fazie przejściowej (faza katagenu) przeszły w stan anagenu. Wtedy zabieg IPL należy powtórzyć. Kolejna przerwa jest potrzebna, by włoski będące w fazie spoczynku (faza telogenu) zaczęły rosnąć. Wtedy znowu jest czas, by przeprowadzić zabieg. Przy mocnym i jasnym owłosieniu powtórzenia depilacji trzeba dokonywać częściej. Nawet kilkanaście razy. Potem wystarczy co kilkanaście miesięcy przeprowadzić depilację przypominającą, bo chociaż włoski są rzadsze, cieńsze i jaśniejsze, to jednak się pokazują. Podobnie jest, gdy do depilacji używa się lasera.

Autor: Anna Wąsowicz – Pure Clinic

14 replies

Comments are closed.