Stomatologia dziecięca, pedodoncja
To specjalizacja stomatologiczna wyodrębniona z powodu odrębności budowy zębów i całego układu stomatognatycznego w okresie rozwojowym.
Pedodoncja zajmuje się m.in. takimi zagadnieniami, jak:
- ząbkowaniei zaburzenia ząbkowania
- leczenie zębów mlecznych
- leczenie zębów stałych niedojrzałych
- leczenie chorób błony śluzowej u dzieci
- profilaktyka próchnicy, chorób błony śluzowej i wad zgryzu u dzieci
W ramach stomatologii dziecięcej Pure Clinic oferuje:
- wizytę adaptacyjna
- fluoryzacje
- lakowanie
- lakierowanie fluorem
- lapisowanie zębów mlecznych
- usunięcie zęba mlecznego
- wypełnienie w zębie mlecznym (białe/kolorowe)
Ząbkowanie – proces wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci.
Fazy ząbkowania:
- przederupcyjna: kształtowanie się korony zębowej niewidocznego zęba,
- przedfunkcyjna: od pojawienia się zęba do kontaktu z zębem przeciwstawnej szczęki, wytworzenie korzenia i kieszonki zębowej,
- funkcyjna: zakończenie kształtowania korzenia i kieszonki dziąsłowej.
Zęby mleczne zaczynają wyrzynanie ok. 6 miesiąca życia dziecka. Do 9 miesiąca wyrasta 8 siekaczy,około 17-20 miesiąca kły, między 14 a 20 pierwsze zęby trzonowe, a w okresie 24-30 miesięcy życia drugie zęby trzonowe.
Zwykle pierwsze wyrastają zęby dolne, a później odpowiednie zęby górne. Ząbkowanie a dokładnie czas w którym zaczynają wyrzynać się zęby jest ściśle powiązany z genami. Gdy któremuś z rodziców zęby wyszły przed pierwszymi urodzinami jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko również zacznie późno ząbkować. Natomiast gdy u któregoś z rodziców zęby pojawiły się wyjątkowo wcześnie jest szansa, że u malca też tak będzie.
Ząbkowanie łączy się z następującymi objawami: rozpulchnieniem dziąseł, obfitym ślinieniem, nierzadko stanem podgorączkowym. Zdarzają się biegunki, zaparcia, wymioty lub wysypka na skórze. Zachodzą zmiany w zachowaniu: zaburzenia snu, niepokój i podrażnienie, osłabienie apetytu. Dziecko wkłada do ust różne przedmioty w zasięgu rąk, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia stanu zapalnego jamy ustnej.
Zęby mleczne, czasowe (dentes decidui) – pierwsze pokolenie zębów.
Zęby mleczne człowieka rosną od szóstego (pod koniec) do trzydziestego miesiąca życia. Jest ich razem dwadzieścia (po dziesięć w szczęce i w żuchwie), przy czym w uzębieniu mlecznym nie ma zębów przedtrzonowych. Ze względu na kształt koron i korzeni oraz wykonywaną czynność zęby mleczne dzielą się na trzy grupy: w połowie każdego łuku zębowego są wtedy dwa siekacze, jeden kieł i dwa trzonowce. Ich wypadanie następuje w okresie między szóstym a trzynastym rokiem życia. Pomiędzy szóstym a jedenastym-dwunastym rokiem w jamie ustnej znajdują się zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Niekiedy zęby mleczne zostają na całe życie.
Zęby stałe – zęby wyrzynające się u człowieka w miejsce traconych zębów mlecznych występujących w okresie dziecięcym. Dorosły człowiek przy pełnym uzębieniu stałym ma 32 zęby (16 w żuchwie i 16 w szczęce) – 4 siekacze, 2 kły, 4 zęby przedtrzonowe i 6 trzonowych.
Umów się na wizytę
Rejestracja online
Rejestracja telefoniczna od Poniedziałku do Piątku
8:00 – 20:00
Oraz w Weekendy
10:00 – 20:00
81 477 57 96
Zapraszamy na darmowy przegląd
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do konsultacji z naszymi specjalistami, którzy pomogą dobrać najbardziej odpowiedni dla Państwa program leczenia. Oferujemy atrakcyjne pakiety promocyjne, przyjdź i sprawdź sam. Zapraszamy!